Aberdare Community School – Summer Term Programme

By -
No Comments

Monday Lunchtime (1.25 – 2.10pm)

Dodgeball  (Sports Hall)                             Math Workshop KS3 (CA06)                     

RockEnsemble                (CA26)                                 SchoolProduction (Dance Studio)

JuniorChoir Yr 7-9 (CA30)                         SeniorChoir Yr 10 – 13 (CA28)

SignLanguage (CA16)

After School (3.15 – 4.30pm)

TableTennis (Sports Hall)                                          Creative Crafts Club (AF08)

CookingSchool Yr 8 & 9 (AF02)                                               RugbyYr 7, 8 & 9 (Field)

FreeSwim (Sobells)                                                       BTEC  IT (Yr10 & 11)                   

 International Friends Club (AF03)                                       

ACSBake off (Family activities) AF04

Tuesday Lunchtime (1.25 – 2.10pm)

MultiSports (Sports Hall)                           Dance(Dance Studio)

Coding& Robotics (CA03)                                         Staff choir (CA30)

JuniorChoir Yr 7 – 9 (CA28)                                    EliteAthlete Support (CO10)

After School (3.15 – 4.30pm)

CanvasArt (Atrium)                                                      SuperLearning Club (AF03)     

Futsal-Yr 7 & 8 (Field /3G)                                        PassPlus (AF13 )           

Maths(Athena Groups)                                                               GuitarClub (CA30)

BrassBand Practice   (CA28)                                    Cricket –All yrs (Field)

Wednesday Lunchtime (1.25 – 2.10pm)

BreezesWeight Lifting                 (DanceStudio)                                AmericanFootball (Sports Hall)

 School Orchestra Yr 9 – 13 (CA28)

After School (3.15 – 4.30pm)

Woodwork(AF06)                                                         CupCake Decorating (AF02)

MegaDrive – 5 wks only (AF01)                                               Athletics  (MUGA)

RugbyYr 11 (Field/3G)                                                               BTEC  IT (Yr10 & 11)                   

MathsWorkshops – KS5 (CA06)                                              

Music Composing Catch up  Yr 10 – 13 (Ca27)    

ThursdayLunchtime(1.25 – 2.10pm)

BreezesKettlebells (Dance Studio)                       Senior Choir(CA28)

ChessClub (CA11)                                                          ShortTennis (Sports Hall)

After School (3.15 – 4.30pm)

SuperLearning Club (AF03)                                      ICTCatch Up  KS4&5 (CA02)    

FutsalYr 9 & 10 (MUGA)                                             Rounders(Yard)

MathWorkshop – KS4 (CA06)                                   JazzBand Yr 7 – 13 (CA28)

GirlsRugby (MUGA)                                                      ScienceClub (MY02)

PassPlus (AF13)                                                             DramaYrs 7.8 &9 (Studio)

FridayLunchtime(1.25 – 2.10pm)

Tchoukball(Sports Hall)                                            Retro Gaming club (CA03)

ChristianUnion (CA12)

After School (3.15 – 4.30pm)

GirlsFootball – All Yr groups (Muga)  

ACS Music DepartmentDaytime tuition

Monday – Brass / Guitar / Drums & Percussion /Singing Lessons

Tuesday – Brass / Woodwind tuition

Wednesday – Upper strings

Thursday – Brass / Piano / Lower Strings

Evening Activities

Extended Provision (Youth Club)

Tuesday &Thursday                                6– 8pm              Blaengwawr Youth Wing

IF YOU HAVE ANY QUERIES OR QUESTIONS ON AFTERSCHOOL OR LUNCHTIME CLUBS, PLEASE SEE OR CONTACT KAREN DAVIES (YEPS).

PLEASE NOTE THAT CONSENT FORMS WILL BE REQUIRED FORAFTER SCHOOL CLUBS AND ARE AVAILABLE FROM THE YEPS OFFICE (GROUND FLOOR)

GOT SOMETHING TO SAY?

All Articles